»   Unisław przygotowany!

2016-07-19
We wtorek we wczesnych godzinach porannych nad Unisławską ziemią niebo spowite było gęstą warstwą chmur, z których bez przerwy padał deszcz. Nie napawało nas to zbytnio optymizmem, ponieważ cały program zaplanowany był na świeżym powietrzu.
Jednak o godzinie 10:30 wraz z pielgrzymami z Gabonu przypłynęło do nas afrykańskie ciepło i z godziny na godzinę chmury znikały z nieba. Naszych gości staropolskim obyczajem chlebem i solą powitał wójt gminy Unisław Pan Jakub Danielewicz, dziekan dekanatu Unisławskiego, proboszcz parafii św. Bartłomieja Ksiądz Kanonik Marek Linowiecki wraz z Księdzem Koordynatorem Marcinem Furmanem, wolontariusze i mieszkańcy.
Po wejściu do kościoła, w którym przez cały dzień trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu odmówiliśmy dziesiątkę Różańca po Polsku i po Francusku, następnie goście udali się do domów na wypoczynek i obiad.
O 14:30 ponownie spotkaliśmy się w Kościele na Koronce do Bożego Miłosierdzia.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Obserwatorium Astrologicznego Astrobaza w Unisławiu. Gości powitał tam dyrektor Zespołu Szkół w Unisławiu Pan Marek Jabłoński. Była okazja do zobaczenia m.in. plam słonecznych oraz wyposażenia całego obiektu.
Następnie pojechaliśmy do sąsiedniej wioski do Raciniewa do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo Łowieckiej działającego przy Kole Łowieckim „Bażant ”. Na miejscu obejrzeliśmy zagrodę dla danieli, jeden z myśliwych zaprezentował pokaz strzelania ze strzelby myśliwskiej. Atrakcją dla pielgrzymów była możliwość strzelania z broni. Wysłuchaliśmy kilkunastu sygnałów myśliwskich granych przez trzech sygnalistów. Prezes Koła Łowieckiego „Bażant ” Pan Piotr Karpiński opowiedział nam plan dnia myśliwego, przebieg polowania i oprowadził po całym ośrodku.
Przy kawie, herbacie i ciastach pielgrzymi odpoczęli i nabrali sił.
O godzinie 18:00 rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana przez Księży z Gabonu i Księży z dekanatu. W liturgie słowa włączyli się nasi gości. Oprawę muzyczną zapewnił nam zespół Gaudium Vitae z Papowa Toruńskiego.
Po Mszy Świętej do godziny 22:00 cała parafia wraz z Gabończykami bawiła się na corocznym pikniku św. Bartłomieja.
Po wspólnej zabawie przed udaniem się na nocny spoczynek odśpiewaliśmy Apel, a Kapłani udzielili nam Błogosławieństwa.
Następny dzień rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania na placu przy wikariatce, nie zabrakło kolorowych kanapek, bigosu, zupy serowej, lecza i wielu innych dań.
Zabawy nie było końca. Radosną atmosferę podgrzewały afrykańskie rytmy i śpiewy naszych gości. Muzyka ściągała parafian przechodzących ulicą, którzy dołączali do wspólnego bycia razem.
Pożegnanie trwało długo przepełnione całusami, przytulaniem i uściskami. W oczach wielu Unisławian pojawiły się nawet łzy.
Pamiątki, które Gabończycy zabrali za sobą to breloczki i pinsy z herbem Unisławia, pocztówki i zdjęcia.
Ostatnim punktem pobytu gości była wspólna modlitwa z ucałowaniem relikwii Św. Jana Pawła II, którego nie raz pielgrzymi wspominali podczas długich rozmów.
Od 12:00 na całą grupę czekali parafianie z Chełmży.
Przez cały czas realizowanego programu pobytu naszych gości towarzyszyła nam tłumaczka Pani Karolina Leśniak z Unisławia.

Beszczyński Jakub