»   Wizyta gości z Afryki w Górznie

2016-07-14
13 lipca 2016 roku do Górzna przybyło 29 pielgrzymów z Gabonu, którzy w oczekiwaniu na Światowe Di Młodzieży i spotkanie z Papieżem Franciszkiem odwiedzają parafie diecezji toruńskiej.
Grupa po przyjeździe do Górzna i zakwaterowaniu się w Internacie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich udała się do Kościoła parafialnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego na oficjalne powitanie przez Ks. Dziekana Stefana Maliszewskiego, Ks. Wikarego Artura Stachowskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Górzno Tomasza Kinickiego, wolontariuszy oraz licznie przybyłych mieszkańców Górzna. Ks. Proboszcz serdecznie przywitał pielgrzymów z Gabonu i życzył im głębokiego przeżycia duchowego podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Burmistrz  Górzna życzył wielu niezapomnianych wrażeń podczas krótkiego pobytu w Górznie. Na zakończenie oficjalnego powitania pielgrzymi z Gabonu wystąpili ze śpiewem chwalącym Boga. Następnie goście z Afryki wraz z księżmi oraz gospodarzem Górzna udali się do siedziby GLPK na Rudzie. Pracownicy parku przedstawili krótką prelekcję dotyczącą przyrody i walorów krajobrazowych z naszego terenu. Pielgrzymi w siedzibie parku zjedli poczęstunek. Kolejnym punktem pobytu gości z Czarnego Lądu był wyjazd do Miesiączkowa, gdzie zapoznali się z historią oraz produkcją w chłodni „UNIFREEZE”. Po powrocie do Górzna pielgrzymi udali się do internatu SPSK na obiad. Po posiłku i krótkim odpoczynku pielgrzymi wraz z mieszkańcami Górzna uczestniczyli w kościele parafialnym we Mszy Św., po której niektórzy mieszkańcy gościli pielgrzymów w swoich domach. Wieczorem pielgrzymi wraz z mieszkańcami Górzna wzięli udział w apelu jasnogórskim, podczas którego goście pięknym śpiewem chwalili Boga. W czwartek o godz. 9:00 w kościele parafialnym pożegnano pielgrzymów, którzy z Górzna udali się do Nowego Miasta Lubawskiego. Podczas pożegnania ks. z Gabonu podziękował księżom, Burmistrzowi oraz wszystkim mieszkańcom Górzna za gościnność, której doznali podczas pobytu w Górznie.

ŚWIADECETWO ANGELIKI:

A więc : Spotkanie z tymi wspaniałymi ludźmi z Gabonu odbyło się w Gorznie dnia 13.07.2016. Rozpoczęło się ok. godziny 10 na gorznienskim rynku kiedy to przyjechali pielgrzymi z Gabonu. Na początku zaprowadziliśmy ich do bursy, aby się mogli zakwaterować . Po zakwaterowaniu przeszliśmy do miejscowego kościoła gdzie było uroczyste powitanie cudownych gości. Były przemówienia Proboszcza Ks. Stefana Maliszewskiego, Burmistrza Miasta Górzno oraz władz Jabłonowa Pomorskiego skąd przybyli do Górzna pielgrzymi. Po powitaniu wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy do Górznieńsko Lidzbarskiego Parku krajobrazowego do Rudy. Pielgrzymi mogli poznać tam okoliczna przyrodę, oglądali prezentację na temat parku, mogli oglądać owady pod mikroskopem. W Rudzie pracownicy przygotowali również pocZęstunek. Po zajęciach pojechaliśmy do sąsiedniej wsi, do zakładu Unifreeze, aby pielgrzymi mogli zobaczyć jak wygląda proces przetwarzania warzyw i ich mrożenie, a przy okazji mogli zobaczyć jak zimno jest u nas zimą wchodząc do pomieszczeń schłodzonych do -22stopni. Dla niektórych był to ogromny szok, ale dali sobie radę :) Jadąc autobusem mówi poznani Przyjaciele bardzo umilili mam czas śpiewając pieśni kibica i inne oraz swoją nieskończoną radością bijącą prosto z serca. Po powrocie poszliśmy na Obiad, po długim czasie znakomitej zabawy. Po obiedzie pielgrzymi mieli wolny czas i mogli pospacerować po mieście, a my im towarzyszyliśmy :) Były to bardzo mile spędzone chwile, dzięki czemu mogliśmy się bliżej poznać i porozmawiać :)
O godzinie 17 była msza święta razem z naszymi Kochanymi pielgrzymami! Po mszy zabraliśmy naszych nowych Przyjaciół na kolację do kilku rodzin, gdzie przedstawiliśmy im nasze tradycje, rodzinę, miejscowości. O 21 odbył się Apel Jasnogórski, a po nich różaniec prowadzony przez Gabończyków... To nie był jednak koniec .. Po różańcu zaczęliśmy wielbić Pana tancami Lednickimi, dołączyli się do nas również nasi wspaniali przyjaciele, radości nie było końca. :)
No i niestety nadszedł czas pożegnania. .. żegnając się mówiliśmy sobie wiele ciepłych słów i dawalismy nadzieję na szybkie ponowne spotkanie. Wiele znajomości utrwaliliśmy również na Facebooku oraz na wspólnych zdjęciach :) :) :)
Był to bardzo owocny czas i ogromna radość, że mogliśmy poznać tak Cudownych Ludzi. Niby zupełnie inne kultury, a jednak tak do siebie podobne! Dziękuję Panu, że mogłam ich poznać i razem z nimi chwalić Pana i wielbić Jego Święte imię
Chwała Panu za tych ludzi!