»   Jabłonowo wita Gabon!

2016-07-13
12 lipca 2016 roku Jabłonowo Pomorskie odwiedziło 29 pielgrzymów z Gabonu, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży.
Ksiądz Proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim Grzegorz Tworzewski z księdzem wikarym Jarosławem Szutarskim i włodarzami miasta oraz młodzieżą zaangażowaną w przygotowania do ŚDM i licznie zgromadzonymi mieszkańcami Jabłonowa przywitał pielgrzymów. Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, w ojczystym języku gości z Gabonu, wyraził radość z przybycia młodzieży z dalekiej Afryki i życzył radosnego pobytu w Mieście i Gminie. Po pięknym śpiewie gości z Czarnego Lądu mieszkańcy Jabłonowa zaprosili pielgrzymów do swoich domów. Po krótkim pobycie w domach, o godzinie 10.30, wspólnie świętowano Mszę Świętą. Następnie pielgrzymi udali się na obiad do Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej. Po obiedzie i odpoczynku pielgrzymi zwiedzili kościół św. Wojciecha i Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej. Następnie grupa udała się do Rywałdu, gdzie zwiedzała Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej. Po dniu pełnym wrażeń pielgrzymi zostali zaproszeni do Izby Tradycji Rybackiej w Płowężu. Tam czekało na nich mnóstwo atrakcji: oprowadzenie po Izbie oraz otaczającym ją terenie i opowiedzenie historii przez Kustosza Izby Krzysztofa Kamińskiego, wycieczka nad jezioro, pływanie rowerem wodnym, tort, grill oraz radosne wychwalanie Pana poprzez śpiew. W drodze powrotnej pielgrzymi odwiedzili dom lokalnego artysty Kuby Matejkowskiego. Następnego dnia mieszkańcy Jabłonowa Pomorskiego pożegnali przybyłych gości, którzy udali się do Górzna. Wszyscy wolontariusze i mieszkańcy, którzy przyjęli pielgrzymów pod swój dach są pod wrażeniem żywiołowości i serdeczności pielgrzymów. Długo będziemy wspominać naszych wyjątkowych gości.

Iga Czepkowska
Centrum Kultury i Sportu