»   Amen! Lednica 2016

2016-06-04
Głośne „Amen” wybrzmiało nad Lednicą. 65 tysięcy młodych ludzi po raz dwudziesty zgromadziło się na Polach Lednickich u źródeł chrzcielnych Polski, by wybrać Chrystusa. Podczas spotkania wielu z nich skorzystało z sakramentu pokuty na Polu Spowiedzi. Doświadczając miłosierdzia, można nieść je innym – choćby tak jak ojciec Jan Góra, inicjator Spotkań Lednickich. „Przyjechałam tu po kilku latach mojej nieobecności na Polach Lednickich na jubileusz Lednicy i dla ojca Jana. Jego śmierć mnie tu przyciągnęła. Chcę mu w jakiś sposób podziękować” – mówiła uczestniczka spotkania, podpisując się na dużej tablicy ustawionej na Polach Lednickich, na której znalazło się tysiące wyjątkowych podziękowań.
Wśród zgromadzonych nie zabrakło młodzieży z diecezji toruńskiej. Tegoroczna Lednica jest przystankiem w drodze na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. . „Wracacie do miejsc związanych z chrztem Polski, aby odnawiać i zacieśniać tę więź z Chrystusem, która w życiu każdego i każdej z was zadzierzgnięta w mocy Ducha Świętego podczas chrztu świętego”, mówił do młodzieży zgromadzonej w 1998 roku w Lednicy św. Jan Paweł II. Słowa te stale się aktualizują, bo każdego roku na Pola Lednickie, czyli na kilkadziesiąt hektarów łąki, w pierwszą sobotę czerwca przyjeżdżają tysiące młodych, aby wspólnie powtórzyć „Amen” wypowiedziane przez rodziców i rodziców chrzestnych podczas chrztu św., aby ponownie wybrać Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela.

Każde Spotkanie Lednickie ma swoją tematykę i wynikający z niej program. Tegoroczne koncentrowało się wokół 1050. rocznicy Chrztu Polski, ale nie tylko: „Gdyby nie chrzest Polski, nie byłoby 800-lecia dominikanów i 20-lecia Lednicy” – powiedział prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki. Młodzież otrzymała symbole lednickie: krzyż i Pismo Święte. Było to pierwsze spotkanie bez ojca Jana Góry, inicjatora Lednicy. Spotkanie prowadzili o. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP.

Pielgrzymi z całej Polski przybywali na Pola Lednickie już od godzin porannych. „Dziś chcemy z wielką radością wypowiedzieć Bogu nasze Amen! Bardzo serdecznie pragnę powitać każdą i każdego z was u źródeł chrzcielnych Polski” – powitał młodych Prymas Polski abp Wojciech Polak. O 12.00 zgromadzeni uczestniczyli w modlitwie Anioł Pański, a o godz. 14.00 słowo do młodych o entuzjazmie wiary wygłosił ojciec Adam Szustak OP. Nawiązując do wesela w Kanie Galilejskiej przekonywał młodych, że Chrystus przyszedł na świat po to, by nasza radość była pełna. Rekolekcjonista mówił o tym, by nie zatrzymywać się na tajemnicy Wielkiego Piątku, by nie być „wielkopiątkowym” chrześcijaninem, a żyć nadzieją i radością zmartwychwstania.

Mimo że około godz. 15.00 nad Polami Lednickimi przeszła burza, tysiące młodych omówiło wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a kolejne części spotkania odbywały się już w słońcu. Modlitwę w Godzinie Miłosierdzia prowadziła także grupa studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Po Koronce Drogą III Tysiąclecia przeszła procesja „Tylko orły”. Wzięły w niej udział dzieci, a także tancerze i grupa niosąca flagi z napisem „Kocham Was” – słowami, które o. Jan Góra tak często powtarzał młodym.  Następnie o godz. 17.00 oficjalnie rozpoczęto XX Spotkanie Młodych. W pochodzie nie zabrakło przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Krakowa oraz międzynarodowych delegacji z Niemiec, Islandii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Meksyku, Kostaryki, Ukrainy, Brazylii, Słowenii. Tegoroczne Spotkanie Młodych, jak wielokrotnie podkreślano, było bowiem przystankiem w drodze na Światowe Dni Młodzieży. „Ta Lednica to dla mnie, dla nas młodych, rozgrzewka przed tym, co będzie działo się w Krakowie w lipcu”- mówiła uczestniczka Spotkania.

Centralnym punktem programu była Eucharystia, której przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Homilię wygłosił ks. bp Edward Dajczak. Poprosił młodych, aby na pierwszej stronie Pisma Świętego, które otrzymali jako upominek lednicki –napisali słowa wyrażające ich gotowość do słuchania Słowa: „Twój sługa/służebnica słucha + imię”. W ten sposób odpowiedzą Bogu Amen, gdy dzień po dniu, sięgną po Biblię. W ten sposób rozpocznie się piękna historia wiary. „Idź i bądź miłosierny – wystarczy, by zacząć żyć” – mówił biskup.

Ważną częścią spotkania było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz przejście przez Rybę – Bramę wyrażające ponowny wybór Chrystusa. Podczas spotkania miało miejsce tradycyjne posłanie wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Don Bosco na misje. Oprócz misjonarek posłana została także… ryba – miniatura symbolicznej lednickiej dużej konstrukcji ze stali. „Duża ryba posyła małą rybę, aby ewangelizowała i niosła światu wiadomość, że ludzie są kochani, by dotarła nawet do tych, którzy na Lednicy nigdy nie byli. Amen”. Opiekunem małej ryby jest o. Kordian Szwarc OFM, który wraz z przyjaciółmi tworzy Siedem Aniołów. Ryba dotrze do podkrakowskich wsi i będzie podczas ŚDM w Krakowie.