»   Wieczór Chwały - relacja

2016-04-18
15 kwietnia, tradycyjnie w trzeci piątek miesiąca, odbył się w Toruniu kolejny Wieczór Chwały przygotowujący młodzież z diecezji na Światowe Dni Młodzieży 2016. Tym razem młodzi ludzie wraz z duszpasterzami zgromadzili się w toruńskiej parafii pw. św. Józefa na Bielanach.
Z racji trwających w dniach 14-16 kwietnia w całej Polsce obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, organizatorzy Wieczoru Chwały dołożyli starań, by podczas spotkania nie zabrakło refleksji na temat Sakramentu Chrztu – zarówno w wymiarze Chrztu Polski, jak i znaczenia tego Sakramentu dla każdego człowieka.

W prezbiterium przygotowano specjalną instalację – źródełko, wodospad – z płynącą święconą wodą, „widoczny znak działania niewidocznej łaski”, jak powiedział prowadzący Wieczór redemptorysta o. Maciej Ziębiec, zwracając uwagę na fakt, że chrzest jest fundamentem przynależności do Jezusa Chrystusa. Uczestnicy odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a w drugiej części spotkania każdy mógł podejść do źródełka i tam, w symbolicznym geście obmycia, zostawić Jezusowi wszystkie swoje troski, pozwalając, by obmył On serce zdrojem łask. Procesja czekających na chwilę indywidualnej modlitwy przy źródełku zdawała się nie mieć końca. Widać było, jak bardzo młodzi ludzie potrzebowali takiego gestu. Znacząca większość katolików nie pamięta przecież momentu swojego chrztu, a uczestnicy Wieczoru Chwały mogli świadomie podejść, i potwierdzając wybór rodziców i rodziców chrzestnych, jeszcze raz zawierzyć swoje życie Jezusowi.

Jak zazwyczaj w trakcie Wieczorów Chwały, nie zabrakło katechezy, adoracji Najświętszego Sakramentu i radosnego uwielbienia prowadzonego tym razem przez zespół muzyczny Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” działającego przy parafii. Oprawa muzyczna i wizualna zasługuje na szczególne uznanie – przygotowane dekoracje, projekcje i oświetlenie wprowadzały w nastrój modlitwy, sprawiając, że ten wieczór pozostanie w pamięci uczestników na długo.

Kolejny Wieczór Chwały odbędzie się 20 maja w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Rozpocznie się na Rynku Nowomiejskim tanecznym „fishmobem” - podziękowaniem za dar życia Jana Pawła II w ramach obchodów 96. rocznicy urodzin Świętego Papieża i zaproszeniem do udziału w spotkaniu Lednica 2000 (4 czerwca br.) i w Światowych Dniach Młodzieży.