»   Delegaci z Chełmży na obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski

2016-04-16
Na stadionie w Poznaniu dnia 16 kwietnia br. odbyło się Jubileuszowe Świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Były to jedno z głównych obchodów Jubileuszu przyjęcia przez Mieszka I chrztu, przez który zostaliśmy włączeni do Wspólnoty z Bogiem w Chrześcijańskiej  Europie. Do Poznania pojechała  młodzież z dekanatu chełmżyńskiego wraz z ks. Dawidem Gapińskim, reprezentująca diecezję toruńską. W trakcie uroczystości odbył się Korowód Świętych, podczas którego przedstawiciele naszej diecezji ukazali postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. W Korowodzie uczestniczyło 36 Diecezji z całej Polski wraz z swoimi Świętymi. Nasi Reprezentanci nieśli Relikwiarz Błogosławionego, który został przekazany na specjalnie przygotowane miejsce przy głównym ołtarzu.  Młodzież nie była sama, ponieważ  towarzyszył im bł. ks. Stefan Wincenty, za którego był przebrany jeden z kleryków z poznańskiego seminarium.

Podczas obchodów Jubileuszu Chrztu Polski występowały również zespoły  znane z polskiej sceny muzyki chrześcijańskiej, m.in. Siewcy Lednicy oraz Arka Noego, zespoły taneczne. Katechezy wygłosili bp Grzegorz Ryś i Jan Budziaszek. Uroczystości zakończyły się Mszą świętą, której przewodniczył kard. Pietro Parolina, legat papieski. Podczas Mszy miało miejsce niecodzienne wydarzenie, udzielenie sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrztu, bierzmowania oraz komunii świętej) dwóm młodym kobietom. Na koniec abp. Stanisław Gądecki podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę.

Dla naszej młodzieży z chełmżyńskiego dekanatu udział w obchodach 1050-lecia Chrztu Polski to niezapomniane przeżycie, które pozostanie na długo w naszych sercach. Ponadto to wielki zaszczyt, że zostaliśmy wyróżnieni wraz z ks. Dawidem spośród całej diecezji toruńskiej i wydelegowani do Poznania.