»   Toruńska Strefa Uwielbienia – Jubileusz Młodych – Diecezjalne Spotkanie Młodzieży po ŚDM

2016-12-20
Fot. Łukasz Włodarski
23 i 24 września br. na toruńskiej Starówce odbyła się Toruńska Strefa Uwielbienia – Jubileusz Młodych w Roku Miłosierdzia, czyli Diecezjalne Spotkanie Młodzieży po Światowych Dniach Młodzieży.
Toruńska Strefa Uwielbienia zgromadziła kilkaset młodych osób na dziękczynnej modlitwie za ŚDM, ewangelizacji ulicznej, tańcach i koncercie. To pierwsze po Światowych Dniach Młodzieży spotkanie młodzieży z diecezji toruńskiej. W ubiegłorocznej wrześniowej Toruńskiej Strefie Uwielbienia i Toruńskiej Strefie Miłosierdzia oraz w Sylwestrowym Maratonie Chwały brało udział łącznie kilka tysięcy osób. Spotkanie organizowane zostało głównie z myślą o ludziach młodych, którzy tym razem mają spotkać się, by podziękować za ŚDM, wymienić się wspomnieniami i aby kontynuować inicjatywy rozpoczęte przed i podczas ŚDM w Krakowie.
Radość płynąca ze spotkania młodzieży z całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem jest ciągle żywa w sercach tych, którzy uczestniczyli w ŚDM w Krakowie, a naszym pragnieniem jest umocnić i pogłębić to duchowe doświadczenie – tłumaczy ks. Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, współorganizator wydarzenia.

Pierwsze tego typu spotkanie ewangelizacyjne w Toruniu miało miejsce 12 września 2015 roku i odbyło się pod hasłem „Toruńska Strefa Uwielbienia – Nie ma takiego, jak Jezus!”. Organizatorami diecezjalnych spotkań młodzieży są toruńskie wspólnoty młodzieżowe.
Ubiegłoroczne wydarzenie odbyło się w ramach przygotowań do ŚDM Kraków 2016. Tegoroczna Toruńska Strefa Uwielbienia rozpocznie się w Katedrze śś. Janów w piątek 23 września o godz. 19.00 mszą świętą dziękczynną za ŚDM sprawowaną przez ks. biskupa Józefa Szamockiego z udziałem wolontariuszy, rodzin goszczących pielgrzymów i wspólnot młodzieżowych.

W sobotę 24 września toruńska Starówka zamieniła się na kilka godzin w Jarmark Miłosierdzia. Wzdłuż ulicy Szerokie rozstawione były kolorowe stragany. Motywem przewodnim ewangelizacji były uczynki miłosierdzia względem duszy i względem ciała. Głośny radosny śpiew, balony, uśmiechnięci młodzi ludzie czy anioły rozdające kanapki i jabłka lub młodzi ludzie z przezroczystymi parasolkami z napisem „Czysta dla Jezusa” to tylko kilka z ewangelizacyjnych pomysłów, które przyciągały turystów i przechodniów. Oprócz wielu niespodzianek na uczestników czekał papież Franciszek wraz ze swoim przesłaniem. Poza ewangelizacją uliczną w okolicach Rynku Staromiejskiego odbyło się nabożeństwo pokutne, wielu młodych skorzystało w tym czasie z sakramentu pokuty. Następnie tańce integracyjne poprowadził wodzirej Jacek. Potem młodzież udała się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Mszę św.. Po Eucharystii czekała na nią agapa – ciepły posiłek przygotowany przez Toruńskie Centrum Caritas. Następnie na Rynku Nowomiejskim odbyła się kolejna część programu. Siostra Krzysztofa wraz z tancerzami Lednicy zaanimowali tańce lednickie. W przerwach od tańców natomiast można było wysłuchać świadectw miłosierdzia przygotowanych przez wspólnotę Przymierze Miłosierdzia.  Po tej części odbył się koncert zespołu Full Power Spirit. Zwieńczeniem tego dnia było wspólne uwielbienie poprowadzone przez Wspólnotę Posłanie.
Toruńska Strefa Uwielbienia to jedna z akcji, które mają na celu zejście z „kanapy” i wyjście młodych do młodych w butach wyczynowych – do czego podczas ŚDM w Krakowie zachęcał papież Franciszek.
TSU 1