»   Dzień 2 - Dni w Toruniu

2016-07-24
Bębny, siad po turecku i kura niesiona w darach – 2 dzień Dni w Toruniu ŚDM
[Zobacz galerię na Facebooku]

W drugi dzień centralnych obchodów Dni w Diecezji Toruńskiej nie zabrakło różnorakich atrakcji. Tak jak i w piątek, w sobotę młodzież spotkała się w trzech zabytkowych kościołach toruńskiej Starówki na przedpołudniowej modlitwie. Trzech kapłanów wygłosiło katechezy o miłosierdziu i miłości Boga. Katechiści nie unikali nietypowych form przekazu, takich jak na przykład... siad po turecku na posadzce świątyni. W samo południe wszyscy uczestnicy Dni w Diecezji zgromadzili się w katedrze św. Janów, by wziąć udział w Eucharystii. Tym razem głównym celebransem był goszczący w Toruniu arcybiskup Bruno Forte. Włoski hierarcha podbił serca polskiej młodzieży zwracając się do niej na początku liturgii w niełatwym dla obcokrajowców języku polskim. Kolejnym punktem liturgii, który na pewno na długo zapadnie w pamięci uczestników Dni w Toruniu, była procesja z darami. Uczestnicząca w niej młodzież z Zambii do ołtarza przyniosła, zgodnie ze swoim zwyczajem, przydatne produkty spożywcze, czyli owoce, oraz... żywą kurę i kilka litrów Coca-Coli.
Po południu do dyspozycji młodzieży z całego świata została oddana scena na Starym Rynku. Wystąpiło kilkoro młodych wykonawców z diecezji, oraz wielobarwny tłum pielgrzymów z różnych krajów. Nie zabrakło brzmień afrykańskich bębnów, włoskich piosenek czy pokazu chińskiego tańca. Pełne energii pokazy przyciągnęły uwagę nie tylko uczestników Dni w Diecezji, ale także turystów i przechodniów.
Pod wieczór młodzież udała się do goszczących parafii. Niedzielę spędzą z rodzinami, by w poniedziałek, wraz z pielgrzymami z diecezji, wyruszyć do Krakowa.